Oturduğunuz Yerde Şakır Şakır Yağ Yakın

Kilo verme sürecinde kişinin ilk hedefi yağ dokusunu kaybetmek olmalıdır.  Yağ dokusu kaybettiğiniz takdirde sağlıklı kilo verdiğinizi söyleyebiliriz. 

Mevzu şakır şakır yağ yakmakdır… hem de oturduğunuz yerde şakır şakır yağ yakmak…

Yağ yakmak, yani yağ dokusu kaybetmek için öncelikle kas ağırlığınızı artırmalısınız. 1 gram kas ile 2.7 gram su artışı aynı anda olur ,yada aynı anda azalır. Özetle kas artarken su oranı da artar, kas kaybederken su oranı da azalır.

Şakır şakır yağ yakmadıysanız, yani yağ dokusu kaybetmediyseniz ;

*cilt renginiz solar

*kol ve bacaklarda incelme olur

*halsizlik başlar

*baş dönmesi  çok zorlar

*yüzde bariz çökmeler gözlenir

*uyku kalitesi bozulur

*verilen kilo kısa sürede geri alınır…

Şakır şakır yağ yakdıysanız, yani yağ dokusu kaybettiyseniz ;

*göbek ,sırt ve basen bölgesinde incelmeler olur

*enerjiniz artar

*uyku kalitesi artar

*sabah uyandığınızda zımba gibiyim dersiniz

*yürüdükçe yürüyesiniz gelir

*cilt renginiz parlar

*iştah kontrolünü yönetebilirsiniz

*verdiğiniz  kiloyu çok zorlamadığınız takdirde geri almazsınız…

İşin temelinde kas ağırlığını artırmak vardır. Kas ağırlığı arttığında metabolizma hızlanır. Hızlanan metabolizmada yağ dokusu kaybını sağlar…

Kas ağırlığını artırabilmek ve metabolizmayı hızlandırabilmek için yapılması gerekenler ;

1-Günde 1-2 yeşil çay içmek hem ödemi çözer, hem de metabolizmayı hızlandırarak oturduğunuz yerde şakır şakır yağ yakmanıza neden olur. Yeşil çayın çok çeşitleri bulunmaktadır. Siz damak zevkinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

2-İyi bir dehidrasyon için sık sık su içmek gereklidir. Günde 8-10 bardak su içmek şart

3-Dinlenme kahvesi metabolizmayı artırır, termojenik etki yani ısıyı artırarak metabolizmayı da hızlandırır. Ayrıca kahve içmek tok tutar. Bilhassa ara öğünde sütlü kahve tercih edin eğer açlık ataklarınız çok oluyorsa. Egzersiz öncesi içilen sade kahvenin sonuçları efsanedir benden söylemesi…

4-Gelelim beslenmeye… Kas artıralım dediğimizde hemen protein diyetleri akla gelir. Protein önemli bir besin kaynağıdır lakin yüksek doz protein almak sürekli olarak kas ağırlığını artırmaz. Yani söylemek istediğim kas artırmak ve kilo vermek üstüne etkisi 3-4 haftada yüksektir. Sonrasında kilo veremiyorum, sanırım durdu demeye başlarsınız. Sadece protein tüketmenin sizi keyifsiz bir hale getireceğini ve böbreklerinizde, safra kesenizde ,karaciğerinizde sorunlar olacağını da unutmayın lütfen…  Kasların yakıtı glikozdur, glikozun en iyi kaynağı da karbonhidrattır. Yani şakır şakır yağ yakmak istiyorsanız beslenmenizin %55-60’ı karbonhidrat, %15-20 protein ve %25-30 yağ olmalıdır. Yağ yakmak için yağa ihtiyaç olduğunu unutmayın.

5-Tabi ki kas artırmanın en önemli diğer konusu egzersiz yapmaktır.  En iyi kas artışı direnç egzersizlerinde gerçekleşir. Kaslar dinlenme sürecinde büyüdüğü için haftada 3-4 gün direnç egzersizi yapmak ve dinlenme günlerinde de tempolu yürüyüş yaparak yağ hücrelerini küçültmek gerekir.  Direnç egzersizi dediğimde herkül gibi olma korkusu sarar özellikle biz kadınları. Korkmayın öyle olmak için her gün 4-5 saat çalışmanız ve destekler almanız gerekli.

Hadi şimdi yazdıklarımı uygulamaya başlayın ve oturduğunuz yerde şakır şakır yağ yakın, yağ dokusu kaybettiğiniz için de çok sağlıklı ve çok fit olun.


Sağlıkla ve aşkla kalın

Diyetiysen Neslihan Öztürk Aktepe


Etiketler:,,,
24.05.2022 12:00

Diyabetin Mucize Besini Zerdeçal

Bu yazı dikkatinizi çekebilir

Diyabetin Mucize Besini Zerdeçal