Bölgesel Yağlardan Kurtulmanın Pratik Yolları

Bölgesel yağlar, bölgesel kilolar bir çok kişinin muzdarip olduğu  bir konudur. Özellikle de biz kadınlar bölgesel yağlardan, bölgesel kilolardan çeşitli yöntemlerle kurtulmaya çalışırız. Hatta bir çok sohbetin konusudur bölgesel yağlar, bölgesel oluşan kilolar…

Bu yazı ile sizlere bölgesel yağlardan, bölgesel kilolardan nasıl pratik bir şekilde kurtulabileceğinizi anlatacağım…

Bölgesel yağlanmanın en büyük nedeni aslında genetiktir. Vücutta yağların dağılımı doğduğumuzda olur. Yani bölgeler bellidir. Göbek, basen, kol, gıdı, baldır hatta ensede bile yağlanma olabilir. 

Aldığımız enerjinin daima harcadığımız enerjiden daha az olması gerekir. Eğer biz aldığımız enerjiyi harcadığımız enerjiye göre artırırsak kilo almaya başlarız. Genetik olarak doğuştan dağılmış olan yağlarda belirli bölgelerimizde işte bu yüzden ortaya çıkmaya başlar. 

Bölgesel yağlardan kurtulmak için pratik önerilere gelince ;

1-Düzensiz yemek yemeyin. Öğün saatleriniz belli olsun. Kan şekerinde dalgalanma olmayacağı için açlık ataklarınız olmaz. Özellikle dikkat etmeniz gereken konu ise akşam 20:00’den sonra yemeyi içmeyi bırakmanız olacak. Akşam yemeğinden sonra siz yatana kadar atıştırıyorsanız bilin ki özellikle göbek ve basen çevresinde yağlanmanız olur. Metabolizma gece yavaşlamıştır. Ciddi ciddi bu yavaş metabolizmayı zorladığınızda kilo alırsınız. Ayrıca sindirim sisteminde de sorunlar yaşarsınız benden söylemesi. Bilhassa göbek ve basen çevresi yağlardan kurtulmak için gece yemelerini kesin ve aradaki farkı görün. Nasıl da güzel kilo veriyor ve bölgesel yağlardan kurtuluyorsunuz.

2-Kalorilerin farkında olmak gerekli. Besinlerin içeriği çok önemli. Çok yağlı ve karbonhidratlı yerseniz bilin ki yağ olarak depolarsınız. Özellikle kuruyemişlerin kalorilerini iyi bilin. Çünkü çok faydalı olmalarına rağmen kalorileri yüksektir. Dikkatsizce tüketirseniz ciddi ciddi yağlanırsınız. Yemek yerken iki tane karbonhidratı yan yana koymayın. Mesela , pilav, çorba, ekmek, patatesten sadece birini tercih edin. Ayrıca gizli yağlar meselesi de var tabi ki… Mesela köfte, İskender, döner çöp şişe göre %60 daha yağlıdır. Bunun farkındalığı ile yemek seçimi yapın. Kısaca hayatınızda yağ ve şeker ne kadar az ise yağlanmanız o kadar az olur.

3-Bol bol hareket etmek gerekli. Günlük 10.000 adım atmak gerçekten hem kişiyi hareketli yapar, hem de bölgesel yağlardan kurtulmasına destek olur. Son yapılan klinik çalışmaya göre günlük 10.000 adım atmak ölüm oranını da azaltıyor. Bölgesel yağlardan kurtulmak için bölgesel egzersizleri yapmak gerekli.  Mesela, göbek çevresinde yağlanma varsa mekik çekmek gerekir. Basende yağlanma varsa yere yatıp bacaklarla pedal çevirmek gerekir gibi… Kısaca aktif egzersiz ile bu tarz bölgesel egzersizleri birleştirmek gerekli.

Genetik her ne kadar bölgesel yağlanmayı ve kiloyu belirlese de sonuçta kader değildir… Uğraşarak ailenin tek fit kişisi siz olabilirsiniz.


Sağlıkla ve aşkla kalın

Diyetiysen Neslihan Öztürk Aktepe


Etiketler:,,,,
13.06.2022 11:00

Demir Eksikliği Diyeti

Bu yazı dikkatinizi çekebilir

Demir Eksikliği Diyeti