Kilo Verirken Sarkmayı Önleyen Yöntemler

Hepimizin hayalidir “ hem kilo vermek , hem de sarkmamak”. Keşke herkes yapabilse ne kadar güzel olur.

 “ Kilo vermek istiyorum, sarkmak istemiyorum, hatta taş gibi olmak istiyorum”

Kilo verirken sarkmak istemeyenler buradaysa yöntemleri kısaca anlatayım sizlere. Hatta bu konuda youtube videosu da çektim. Kanalıma abone olursanız, bildirimleri açtığınızda her hafta perşembe günü çok işinize yarayacağına emin olduğum yeni bir video izleyebilirsiniz. 

Kilo verirken sarkmayı önleyen yöntemler ;

1-Çok hızlı kilo vermek çok hoşunuza gitse de vücudun en büyük düşmanıdır aslında. Uzak durmak gerekir. Hızlı kilo verirken, vücut çok hızlı boşalacağı için deri kolajen desteğini yapamaz. Kolajen desteğini yapamayan deri ise elastikiyetini kaybeder. İşte en önemli sebeplerden bir tanesi budur. 

Kilo verme programında makro ve mikro besin öğeleri olmalıdır. Yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olmalısınız. Ayda 4-5 kilo vermek iyidir. Daha fazlası için zorlamayın.

Kilo verirken başlangıç fotoğrafınız ile bitiş fotoğrafınız arasındaki en büyük fark, sizin daha genç görünmeniz olmalı. Eğer yağ dokusu kaybı ile kilo verdiyseniz zaten git gide genç görünürsünüz. Ama programdaki besin öğeleri yeterli değilse kas ve sıvı kaybederek kilo verirsiniz ki buda sizi yaşlı ve sarkmış gösterir.

2-Kilo verme programının ayrılmaz parçası egzersiz yapmaktır. Herkes kendine göre uygun egzersizi belirler. Ama kritik konu mutlaka egzersiz hayatınızın sonuna kadar olması gerektiğidir. Sarkmak istemeyenler günlük 10.000 adım attığında bunun 30 dakikası çok tempolu yürüyüş olmalıdır. Haftada 2-3 gün pilates yada yüzme yada direnç egzersizi  yaparsanız asla sarkmazsınız. Kadınların vücudunu en iyi toparlayan egzersiz gözlemlerime göre pilates. Benden söylemesi…

3-SU İÇMEK… Özellikle büyük harflerle yazdım. Çünkü su deriye nem verir. Su içilmediğinde deri kurur, elastikiyetini kaybeder  ve sarkmaya başlar.  Günlük 8-10 bardak mutlaka içilmelidir. Ancak gece geç saatlerde çok su içmek gece sizi çok sık tuvalete kaldıracağı için yetersiz uyku metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Benden söylemesi…

4-En sevdiğim kür yoğurt kürüdür. Zencefil, zerdeçal, acı pul biber, karabiber, kuru nane ve sumak ile hazırlayın ara öğünde tüketin. Çok güzel yağ yakarsınız .

5-Tek yönlü diyetlerden uzak durun. Program her grubu yeterli oranda içermelidir. Kalori sizin ihtiyacınıza göre olmalıdır.

6-Sarkma dediğimde herkesin ortak görüşü yeterli protein hatta fazla protein almak gerekli şeklinde oluyor. Bu fikir hem doğru, hem de yanlış aslında. Evet hücrelerin yapı taşı amino asitler, ancak kasların yapı taşı glikozdur. Enerji için glikozu kullanması gerekir. Glikozunda kaynağı karbonhidrattır. Yeterli karbonhidrat, protein, yağ, posa, vitamin ve mineraller olduğu takdirde vücut sarkmaz.


Sağlıkla ve aşkla kalın

Diyetiysen Neslihan Öztürk Aktepe


Etiketler:,,
03.06.2022 12:00

Yağ Yakan Ödem Atan Beyaz Çaylı Smoothie

Bu yazı dikkatinizi çekebilir

Yağ Yakan Ödem Atan Beyaz Çaylı Smoothie