İNCE BEL VE DÜZ BİR KARNA SAHİP OLMAK İÇİN ALTIN DEĞERİNDE 10 ÖNERİ

Hepimizin hayalidir ince bel ve düz karın…

“İnce bel ve düz bir karna sahip olabilmek mümkün mü ? “ sorusu sıklıkla sorulur…

“Elbette ince bel ve düz bir karna sahip olabilmek mümkün”…

Özellikle yaz ayları yaklaşırken bir telaş başlar. Aynanın önünde bel ve karın kontrolü yapmaya başlarız. Eski kıyafetler ortaya çıkar ve denemeler sonrasında “ belim kalınlaşmış, inanamıyorum karnım çıkmış” demeye başlarız…

Aslında bu işi her mevsim yapsak, her mevsim sağlıklı ve fit olsak ne kadar güzel olur…

İnce bel kavramına hemen bir ek yapmak isterim. Bel kalınlaştıkça yağ hücreleri büyük ve iç organlara yakın olduğu için ,metabolik hastalıklara yakalanma şansı hatta şanssızlığı demeliyim artar. 

İdeal bel çevresi ölçümü kadınlarda 80 cm, erkeklerde ise 94 cm dir. Eğer ölçümler kadında 88 cm ve üzeri, erkelerde ise 102 cm ve üzeri ise tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. Aman dikkat acilen bu işi halletmek gerekli. Çünkü sağlıktan ötesi yok…

Bel kalınlaştıkça karnınızın çıkmaması zaten mümkün değil. Aynada yan dönüp kontrolleri yaptıysanız bana “evet aynen öyle” diyorsunuzdur.

İnce bel ve düz bir karna sahip olmak için altın değerinde 10 öneri ;

1-Şekerden ve şekerli gıdalardan uzak durun. Diyabet yatkınlığınızı da azaltmış olursunuz. Meyve şekeri olan fruktozu da fazla tüketmeyin. Beyaz unlu gıdalar yerine tam buğday unlu olanları tercih edin. 

Şeker tadı oluşturmak için ; tarçın, zerdeçal ve kakuleyi karıştırabilirsiniz.

2-Akşam yemeğiniz hafif bir sebze ve yanında salata ile 1 kase yoğurt olsun. Sindirimi kolay ve bağırsak dostu olduğu için ince bel ve düz bir karna sahip olmanıza ciddi derecede destek olur.

3-Akşam yemeğiniz en geç 20:00 de olsun ve akşam yemeğinden sonra hiçbir şey atıştırmayın. Aslında işin en büyük püf noktası budur. Metabolizma yavaşladığı için sadece vücudun çalışması için gerekli enerjiye harcayın tüm bunları. Ekstra sindirime harcamayın.

4-Günlük çay ve kahve tüketiminize sınır getirin. Akşam eve gidip bir demlik çay içmeyin. Çok ödem tutarsınız. Ayrıca gece uykunuz, tuvalete gitme isteğiniz yüzünden bozulur. Bozulan uyku ise metabolizmayı yavaşlatır. Böylelikle ince bel ve düz karna sahip olmanız dolaylı yollardan zorlaşmış olur.

5-Yeterli miktarda su için. Kilonuzu 30 ile çarparak çıkan miktarı her gün düzenli olarak tüketin. Size tavsiyem su tüketiminin akşam çok fazla olmaması. Çünkü yine tuvalet isteği nedeniyle uyku kalitesi bozulur.

6-Egzersiz yapın. Egzersiz yapmak ruhunuza da , bedeninize de çok iyi gelir. Harcadığınız enerjiyi artırırsınız. Karın ve bel egzersizlerini de her gün yapmak amacınıza ulaşmanızı destekler.

7-Kas yapımı için yeterli miktarda ve kaliteli proteinleri almayı ihmal etmeyin. Yumurta ,et, balık, kuru baklagiller mutlaka hayatınızda olsun. 

8-Yeşil/beyaz çay için. Metabolizmayı hızlandırmak için her gün yeşil yada beyaz çayı düzenli olarak tüketin. Ara sıra içilen çaylar işinize yaramaz. Her şeyde olduğu gibi bu çaylarda da düzenli tüketmek önemlidir.

9-Probiyotik kullanın. Bağırsak florası düzenli olmayan kişilerin ince bel ve düz bir karna sahip olmaları biraz daha zordur. O nedenle sizin için uygun olan probiyotiği kullanmak hedefinize ulaşmanın yanında metabolik hastalıklardan da korunmanıza destek olur.

10-Kuruyemiş tüketin. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu miktar. Çünkü yüksek kalorilidirler. Eğer yeterli ve dengeli tüketiyorsanız kuruyemişlerin desteği ile kaliteli yağ yakımı gerçekleştirebilirsiniz. “ Yağ yakmak için yağa ihtiyaç vardır”. Ayrıca yüksek oranda kalsiyum da içerirler…


Sağlıkla ve aşkla kalın

Diyetiysen Neslihan Öztürk Aktepe


Etiketler:,,
31.07.2022 12:00